Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Thomas Emmet Sr. Oustanding Scholar-Athete Award

The Thomas Emmet Sr. Award is annually given out to both a male and a female junior student-athlete that excels in the classroom and in the athletic arena. The award is named for Thomas Emmet Sr., who was a Siena Heights College employee. Student-athletes receiving the award are selected by the head coaches in the Saints’ Athletic Department, and these recipients receive a scholarship towards continuing their education. 

Men’s Recipients Women’s Recipients
Curt J. Collins - Tennis, 1980 Diane Petrilla - Volleyball, Basketball, Softball, 1980
Bruce A. Swart - Basketball, 1981 Eileen M. Walter - Volleyball, 1981
Robert E. King - Baseball, 1982 Ann M. Brown - Tennis / Janice N. Lucke, Cross Country, Track & Field, 1982
Philip M. McCarthy - Tennis, 1983 Linda M. Langenderfer - Volleyball, Basketball, 1983
John Detro - Cross County, Track & Field, 1984 Mary Boylan - Basketball, 1984
Wade L. Perry - Cross Country, Track & Field, 1985 Elizabeth A. Weber - Volleyball, 1985
Matthew Meli - Wrestling, 1986 Martha Hans - Track, 1986
Larry Bryant - Basketball, 1987 Kelly Flanagan - Volleyball, 1987
Andrew Crawford - Soccer, 1988 Anne Weber - Softball, 1988
Brian Dettling - Basketball, 1989 Abby English - Soccer, 1989
Kyle Griffith - Track & Field, 1990 Shelly M. Vanderveen - Soccer, 1990
Donald C. Dzuik - Soccer, 1991 Debra K. Baierl - Soccer, 1991
Dennis Szczechowski - Baseball, 1992 Lorri Rodriguez - Volleyball, 1992
Charles D. Foster - Basketball, 1993 Tanya R. Dickerson - Softball, 1993
Joe L. Boggan - Basketball, 1994 Amy K. Daniel - Soccer, 1994
Donald Jackson - Track & Field, 1995 Robyn D. Humes - Softball, 1995
Justin W. Black - Baseball, 1996 Paula L. Kangas - Track & Field, Cross Country, 1996
Joshua D. Wonders - Track & Field, 1997 Amy E. Gillin - Soccer, 1997
Andrew M. Bodary - Baseball, 1998 Sara J. Schaibly - Softball, 1998
Christopher Hemry - Baseball, 1999 Bevin Malley - Basketball, 1999
Jeff Gullekson - Basketball, 2000 Nicole Tobin - Soccer, 2000
Sam Skeels - Soccer, 2001 Lacey Wilmot - Soccer, 2001
Jacob R. Hunter - Track & Field, Cross Country, 2002 Jamie E. Rennert - Softball, 2002
Douglas Gray - Basketball, 2003 Patricia Horal - Volleyball, 2003
Jim Walrod - Golf, 2004 Kara McKeon - Soccer, 2004
Marc Townsend - Baseball, 2005 Carey Canty - Soccer, 2005
Matthew Konopinski - Soccer, 2006 Christine Coleman - Soccer, 2006
Jeremy Romer - Soccer, 2007 Sarah Beaubien - Softball, 2007
Kent Laskowsky - Cross Country, Track & Field, 2008 Amanda Marinello - Soccer, 2008
Andrew Klenner - Soccer, 2009 Allison Septer - Soccer, 2009
Marcus Bridget - Track & Field, 2010 Haley Mancini - Soccer, 2010
Doug Dawson - Soccer, Track & Field, 2011 Nichole Hughes - Volleyball, Basketball, 2011
Chris Schurr - Track & Field, 2012 Hannah Ulrich - Soccer, 2012
Sederick Dunbar - Football, 2013 Brianna Nordby - Track & Field, 2013
Richard DePalma - Track & Field, 2014 Morgan Warfield - Basketball, Softball, 2014
Joe Williams - Baseball, 2015 Andrea Rumler - Golf, 2015
Brody Davidson - Men’s Volleyball, 2016 Andrea Richards - Golf, 2016
Nick Sanscrainte - Golf, 2017 Lauren Cojei - Golf, 2017
Brent Rodden - Soccer, Track & Field, 2018 Taylor Muler - Women's Soccer, 2018
Aaron Bitz - Men's Golf, Esports, 2019 Madisyn Reed - Women's Golf, 2019
Nick Stalworth - Football, 2020 Dakota Spears - Women's Golf, Women's Basketball, 2020